Skip to Content

Awards Day

Mathematics

Awards 2019

April 26

awards


Pi Mu Epsilon  (Texas Rho Chapter)

President: Maria Tomasso
Vice President: Elizabeth Wrightsman
Secretary: Ashraf Demian
Treasurer: Andrew Baker
Chapter Sponsors: Dr. Piyush Shroff & Dr. David Snyder

Math Club

Fall 2018—Spring 2019 Officers

President: Josephine Reynes
Vice President: Natalie Gomez
Secretary: Hannah Brown
Treasurer: Amanda Cagle
Faculty Advisors: Dr. David Snyder & Dr. Lucas Rusnak

Putnam Mathematical Competition Team

  • Mauricio Cerda
  • Natalie Gomez
  • Blake Hillier
  • Haley Hirschfield
  • Josephine Reynes
  • Casey Schlortt
  • Isaiah Silaski

Talk Math 2 Me

Awarded to the students who presented the best research, math history, and/or interesting math ideas in front of an audience of their peers.

  • Top Undergraduate Presentation—Hayley Boynton for “On the Classification of Graphs Based on Their Rank Numbers”

The Houston Louis Stokes Alliance For Minority Participation (H-LSAMP)

Now in its 19th year, the mission of the H-LSAMP Scholars Program is to cultivate undergraduate student talent in STEM. H-LSAMP strives to increase both the quality and diversity of our national STEM workforce and the number of underrepresented and minority students who graduate with baccalaureate degrees in STEM.

  • Keondre Parker
  • Zachary Stence

Undergraduate Recognition for Academic Distinction

Ngoc Aylesworth

Sedric Bostic

Amanda Cagle

Giovanna Chavez Jimenez

Alyssa Coleman

Verginia Mae Dole

Alexandra Farrar

Jordan Fox

Erika Franco

Phillip Frasquieri

Elena Garcia

Tianna Glover

Natalie Gomez

Tyler Hansen

Juliette Heyman

Tai Hoang

Irina Ionita

Hayden Isler

Allison Johnson

Eamonn Kent

Shan Khoja

Robert Krohn

Casey Markham-William

Patrick Massey

Eusebio Mata

Sam McClosky

Rebeka Murrell

Ashley Myer

Mariah Noggler

Ty O’Brien

Cloe Rape

Laura Rice

Ethan Roberts

Franklin Rojas

Alexander Shaffer

Nathan Sotelo

Santiago Torres

Mallori White

Undergraduate Recognition for Academic Achievement

Md H. Ali

Arsha Amit

Psalm Baradi

Monique Bebley

Lora Blanco

Chaz Chism

Norman Contreras

Megan Cook

Claudio Corona

Stephanie Dille

Justin Eccles

Jordan Goble

Jacob Grant

Shervin Hawley

Timothy Jackson

Dalton Kiefer

Alexandra Lara

Yesenia Macias

Keondre Parker

Raymond Porter

Brittany Rister

Noel Sandoval

Carrie Schaible

Avery Sheldon

Rylee Taylor

Jennifer Thompson

Andrew Tkacs

Benjamin Whitsett

Undergraduate Recognition for Academic Excellence

Constance Angeley

Andrew Baker

Hayley Boynton

Hannah Brown

Blake Buell

Mikaela Enters

Garrett Faber

Jacob Gibson

Rienne Hammett

Reginald Hebert

Blake Hillier

Ragen Holder

Aaron Johnson

Rachel Kelmenson

Kevin Leinneweber

Molly McIndoe

Christine Millard

Ram Moore

Ethan O’Dell

Alexander Pegg

April Polanco

Abigail Polmanteer

Jacob Ramseyer

Josephine Reynes

Rhys Roberts

Calvin Ross

Neil Runcie

Kevin Rush

Casey Schlortt

Isaiah Silaski

Andrea Silva

Kiley Smith

Taylor Soliz

Madison Southerland

Zachary Stence

Anthony Tucci

Diana Vu

Shayla Williams

Elizabeth Wrightsman

 

Recognition for Academic Excellence at the Master’s Level

Ashraf Demian

James Douthitt

Leah Erenwert

Megan Farrell

James Mendoza

Charles Reich

Maria Tomasso

Mario Yepes Lopez

 

Recognition for Academic Excellence at the Doctoral Level

Michael Abili

Nichole Armand

Joshua Fagan

Layla Guyot

Michael Hicks

Sindura Kandasamy

Christina Koehne

Elizabeth Lambert

Elaine Purvinis

Teresa Salazar

Zhaochen Song

Monica Sustaita

Brittany Webre

 


Graduate Student Award for Outstanding Achievement

This award at the Master’s level is presented to a graduate mathematics major who has the highest grade point average (using only 5000 level mathematics courses) of those students who have completed at least 24 graduate mathematics hours toward their degree.

Ryan Zamora

This award at the Doctoral level is presented to a graduate mathematics major who has the highest grade point average (using only 7000 level mathematics courses) of those students who have completed at least 36 graduate mathematics hours and have passed all qualifying exams toward their degree.

Michael Hicks


Awards and Scholarships

R.H. Bing Award

This award is presented to undergraduate mathematics majors on the basis of academic merit, leadership, and intellectual promise.

  • Casey Schlortt

Robert and Brita Northcutt Scholarship

Recipients are selected from applicants who are full-time Texas State students majoring in mathematics, with a Texas State grade point average of at least 3.0. Students may receive this scholarship multiple times.

  • Ram Moore
  • Erica Pansing
  • Alina Rajbhandari

Don and Helen Cude Scholarship

This scholarship is presented to undergraduates that have not previously received an award from this endowment with priority for selection to those seeking teacher certification.

  • Abigail Polmanteer
  • Aaron Johnson

Ram Lal Seekri Endowed Scholarship

Distribution from the Ram Lal Seekri endowment shall be used to award scholarships to deserving students enrolled at Texas State University in the Department of Mathematics that have a financial need. Awardees are selected by the Scholarship Committee.

  • Mark Renovato

Lynn Tulloch Math Scholarship

Recipients are selected from applicants that are undergraduates pursuing Teaching Certification, with preference given to athletes.

  • Benjamin Ruth

Ross and Sarah Wayment Endowed Scholarship

Recipients are selected from applicants at all levels. Preference will be given to students who have not received other scholarships or grant awards of $1,000 or more per long semester by mid-April. Students may receive this scholarship multiple times.

  • Dylan Douthitt
  • Layla Guyot
  • Michael Hicks
  • Sindura Kandasamy
  • Gabriela Lara
  • Rebekah Murrell
  • Ryan Zamora